Ramadan 2026. Sha’ban - månaden som avslöjar om du menar allvar
Ett inlägg av Islam.nu -
Bröder och systrar i islam! Vi träder nu in i månaden Sha’ban, månaden innan Ramadan, då profeten ﷺ och hans följeslagare brukade förbereda sig inför Ramadan och be Allah att de skulle få leva till Ramadan för att kunna fasta och be i den.
Må Allah låta oss leva till Ramadan och låta oss fasta och be i den. Må Allah göra att vi tillhör de som Han räddar från eldens straff. Amin!
Sha’ban är inte “bara en vanlig månad”. Den är som förarbetet till en stor gåva. Den talar om för oss att Ramadan kommer. Och den ställer en tyst fråga i hjärtat: Kommer du möta Ramadan förberedd, eller överraskad?
Många av oss vill känna Ramadans sötma. Vi vill bli förlåtna. Vi vill komma nära Allah. Men här är en av de viktigaste sanningarna: Vi belönas inte bara önskningar och drömmar, belöning kommer efter förberedelse, ärlighet och handling.
Allah säger:
”För med er det som ni kan ha behov av, men den bästa provianten är gudsfruktan. Och frukta Allah, ni som har förstånd!” [Koranen 2:197]
Du är en resenär på väg genom livet. Du är på väg. Du färdas. Du kommer möta Allah. Och det bästa du kan ha med dig på färden är taqwa – gudsfruktan.
Men vad är taqwa i praktiken?
Det är att lyda Allah under alla omständigheter. Under årets alla månader, inte bara några av dem. Och just därför är Sha’ban så viktig. Den avslöjar om vår dyrkan är säsongsbaserad eller rotad.
Nu väntar Ramadan runt hörnet, månaden då vi fastar och gör extra mycket goda handlingar för att stärka vår tro och bli mer gudfruktiga. Låt oss redan nu förbereda oss inför Ramadan så att vi är redo för fastan och nattbönen från Ramadans första dag.
Och här kommer en nyckel. Se till att börja innan du måste. Se till att vara förberedd så du slipper förbereda dig när det väl är dags!
För den som börjar sent, spenderar ofta de första dagarna i Ramadan med att “komma igång”, medan de bästa dagarna redan rinner iväg. Vilket slöseri...
Allah säger:
”Och tävla med varandra om er Herres förlåtelse och ett paradis, lika vidsträckt som himlarna och jorden, som står berett att ta emot de gudfruktiga.” [Koranen 3:133]
Tävla. Skynda. Skjut inte upp.
Och Allah säger:
”TROENDE! Frukta Allah, och tänk på vad ni sänder framför er, var och en, till morgondagen [dvs. Domedagen]! Ja, frukta Allah! Han är väl underrättad om vad ni gör.” [Koranen 59:18]
Det är som om versen säger: Se på ditt liv som en förberedelse. Varje dag du lever skickar du något framför dig. Fråga dig själv redan nu:
• Vad vill jag möta Ramadan med?
• Vilka vanor vill jag att Ramadan ska förstärka – inte starta från noll?
• Om Ramadan började imorgon – hur förberedd hade jag varit?
Bröder och systrar! Låt oss inte bli överraskad av att Ramadan kommer i år igen. Låt oss inte spendera den första veckan i Ramadan med att komma in i bra rutiner, låt oss göra det redan nu så att vi kan få ut så mycket som möjligt av månaden Ramadan!